soczewki dla starszej osobySoczewki kontaktowe mogą nosić dosłownie wszyscy. Osoby z wadą wzroku mają szeroki wybór grubości, nawilżenia i sposobu noszenia szkieł kontaktowych. Na rynku jest mnóstwo soczewek, zaczynając od jednodniowych, a kończąc na kwartalnych. W doborze najlepszych soczewek kontaktowych pomoże lekarz okulista. Należy pamiętać, że źle dobrane szkła mogą prowadzić do pogorszenia się wzroku. Po soczewki najczęściej sięgają ludzie młodzi, jednak nowatorskie rozwiązanie – soczewki progresywne, umożliwiają wygodne noszenie, bez konieczności posiadania okularów, również osobom po 45 roku życia.

Niezależnie od pogody

Przede wszystkim soczewki zapewniają komfort wyraźnego widzenia w każdych warunkach atmosferycznych. Pole widzenia nie jest ograniczone oprawką. Przy dużych wadach wzroku w okularach obraz może być nienaturalnie zmniejszony bądź zwiększony. W przypadku soczewek kontaktowych nie występują zniekształcenia. Największym plusem soczewek jest to, że mogą je nosić wszyscy i u których nie stwierdzono przeciwwskazań. Ponadto nie tworzą się tak zwane „ślepe punkty”, ponieważ nic nie zasłania nam widoczności.

Sytuacje uniemożliwiające noszenie okularów

W niektórych zawodach (np. praca na wysokości) okulary mogą nie spełniać warunków bezpieczeństwa, ponieważ mogą spaść z nosa oraz zasłonić widoczność oprawkami. Osoby noszące soczewki mogą równocześnie zmieniać swój wygląd stosując kolorowe szkła kontaktowe całkowicie kryjące lub takie, które tylko pogłębią naturalny kolor oczu. Ci, którzy nie mają wady wzroku też mogą skorzystać z kolorowych soczewek. Specjalnie dla nich stworzone zostały soczewki o zerowej mocy optycznej.

To, jakie soczewki będą dla nas najlepsze trudno stwierdzić przed wypróbowaniem co najmniej kilku. Jeśli nasz kolega nosi soczewki Acuvue, nie oznacza to, że dla na także będą idealne, ale metodą próbowania do skutku znajdziemy wreszcie soczewki idealnie dopasowane.