osoba starszaWiele starszych osób ma problemy z widzeniem zarówno z bliska, jak i z dalszej odległości. Najczęściej dotyka ich wada presbiopii, nazywana też starczowzrocznością, a objawia po 40 roku życia. Wymaga specjalnej korekcji, innej niż w przypadku nadwzroczności albo krótkowzroczności.

Soczewki dwuogniskowe – korygowanie presbiopii

Często do korygowania presbiopii wykorzystuje się soczewki dwuogniskowe (kontaktowe albo okularowe). Jednak wiele osób zauważa, że taka korekcja jest niepełna – widzą wyraźnie to, co znajduje się w bliskiej lub dalekiej odległości, natomiast obszary pośrednie nie są ostre. I tutaj z pomocą przychodzą soczewki progresywne, rozwiązujące ten problem. Płynna zmiana mocy wewnątrz soczewki umożliwia ostre widzenie w każdej odległości (bez efektu “dwojenia”).

Rodzaje soczewek progresywnych

Soczewki progresywne znajdziemy w formie szkieł kontaktowych i okularowych. Są niezwykle praktyczne i pozwalają zapomnieć o tym, że mamy wadę wzroku. Starczowzroczność nie musi już zmieniać trybu naszego życia, zwłaszcza gdy wybierzemy soczewki kontaktowe. Dzięki temu zachowamy młody wygląd i będziemy mogli żyć aktywnie. Jeśli adaptacja dwuogniskowych szkieł sprawiała nam problemy, soczewki progresywne z pewnością bardziej przypadną nam do gustu. Zmiana ostrości następuje w nich płynnie, nigdy nagle.

Starsze osoby mogą w pełni korzystać z życia dzięki soczewkom progresywnym. Jeśli chcemy sprawić radość naszym rodzicom albo dziadkom – podarujmy im takie szkła.