presbiopiaStarszym osobom często doskwierają problemy ze wzrokiem, co ma oczywiście związek ze starzeniem się organizmu i coraz gorszą akomodacją oczu. Z wiekiem gałki oczne są coraz mniej elastyczne i bez względu na to, czy cierpimy na jakąś wadę wzroku czy nie – po prostu zaczynamy mieć problem z widzeniem bliskich odległości.

Presbiopia – jak wpływa na wzrok u osób starszych?

Nawet jeśli przez całe życie byliśmy dalekowidzami, w pewnym wieku również czytanie może okazać się problematyczne. Ma to związek z presbiopią, która powoduje, że wyraźne dotychczas bliskie odległości zaczynają sprawiać problemy. W związku z tym starsze osoby potrzebują szczególnej korekcji wzroku, która pozwoli na dobre widzenie zarówno z bliższych, dalszych, jak i pośrednich odległości. Taką możliwość dają soczewki progresywne (okularowe lub kontaktowe), które podzielone są na wiele obszarów skupiających – dzięki temu patrząc z każdej odległości dostajemy wyraźny obraz i nie musimy mieć osobnych okularów do czytania oraz patrzenia w dal.

Soczewki a okulary

Starsze osoby mogą wybrać między soczewkami a okularami, w zależności od swoich upodobań i możliwości (nie każdy może nosić szkła kontaktowe). Wydawać by się mogło, że soczewki nie będą chętnie wybierane przez starsze osoby, jednak nie jest to regułą i coraz więcej “seniorów” zaczyna się do nich przekonywać. Szkła kontaktowe mają to do siebie, że pozwalają na całkowitą swobodę w czasie ich używania. Dzięki nim można żyć bez ograniczeń, jakie wiążą się z noszeniem okularów. Dlatego warto namówić rodziców albo dziadków, by udali się do kontaktologa i pomyśleli nad zmianą okularów na soczewki progresywne.