Płyn Horien Aqua Comfort

Przykład płyn do pielęgnacji soczewek z oferty firmy Szkla.com

Płyny do pielęgnacji soczewek kontaktowych są bardzo ważnym elementem higieny szkieł. Płyny te zapewniają ciągłe nawilżenie, ale też chronią soczewki przed osadami białkowymi. Do najpopularniejszych marek zajmujących się płynami należy Eyeye. W zależności od rodzaju problemu można dobrać odpowiedni płyn. Jednak każdy ma za zadanie zdezynfekować i chronić oczy. Marka Eyeye zajmuje się zarówno produkcją płynów jak i soczewek kontaktowych.

Również firma Horien tworzy płyny do pielęgnacji soczewek. Ceny są dostępne, ale należy pamiętać, że dla jednych taki akurat płyn może być doskonałym rozwiązaniem, za to u innych może powodować dyskomfort.

Marka Ciba Vision jest chyba jedną z najbardziej rozpoznawanych firm zajmujących się soczewkami i płynami do nich. Posiada ogromną ofertę różnego rodzaju płynów do pielęgnacji soczewek. Każdy może dobrać odpowiedni dla siebie. W zależności od tego czy oczy są suche, czy też potrzebujemy jedynie dezynfekcji. Osoby z uciążliwymi alergiami, potrzebujące delikatnych preparatów, też znajdą coś dla siebie.

Pielęgnowanie soczewek kontaktowych

Jeśli zdecydujemy się na noszenie soczewek kontaktowych jednodniowych, nie musimy ich w żaden sposób pielęgnować, gdyż każdego dnia założymy na oczy dopiero co wyjęte z opakowania, świeże szkła. Jednak jeżeli codzienna wymiana soczewek nas nie przekonuje, możemy kupić szkła dwutygodniowe, miesięczne, a nawet kwartalne, przeznaczone do noszenia w trybie dziennym.
Gdy wybierzemy takie właśnie soczewki, musimy pamiętać o ich czyszczeniu i przechowywaniu. Niezbędny będzie do tego płyn do soczewek kontaktowych  oraz pojemniczek (najczęściej dołączony do płynu). Każdą z soczewek zdejmujemy wieczorem, umieszczamy na środku dłoni, polewamy kilkoma kroplami płynu i czyścimy kolistymi ruchami palca wskazującego. Po tej czynności przepłukujemy ją świeżą porcją płynu, wkładamy do pojemnika, a następnie wlewamy odpowiednią ilość płynu (tak, aby całkowicie zakryć soczewkę) i zakręcamy pojemnik.

Tylko prawidłowa pielęgnacja szkieł kontaktowych i regularna ich wymiana gwarantuje komfort podczas noszenia oraz zmniejsza ryzyko powikłań wywołanych przez nieprawidłową higienę soczewek, które mogą prowadzić do poważnych chorób. Jeśli chcemy mieć zdrowe oczy, pamiętajmy o zachowaniu zasad higieny również w przypadku szkieł kontaktowych. A gdy nie wiemy, jak o nie dbać, zapytajmy lekarza albo poszukajmy filmików instruktażowych w internecie, które krok po kroku nauczą nas właściwej pielęgnacji soczewek.

Opisane powyżej techniki pielęgnacji odnoszą się do wszystkich typów soczewek kontaktowych, również soczewek progresywnych, pod warunkiem że noszone są w innym trybie niż dziennym.