soczewki kontaktoweWraz z wiekiem bardzo często niestety nasz wzrok się pogarsza. Wiele osób w średnim wieku skarży się na problemy z ostrym widzeniem przy czytaniu książek, czy gazet, a jednocześnie niedowidzeniem na duże odległości. Najczęściej stosowanym w takich przypadkach rozwiązaniem jest używanie okularów do czytania. Jednak nie jest to rozwiązanie ani najlepsze, ani najwygodniejsze. Konieczność ciągłego pamiętania o okularach i szukanie ich za każdym razem, gdy pragniemy coś przeczytać, jest częstokroć irytujące. Wygodniejszym rozwiązaniem tego problemu są tak zwane soczewki progresywne.

Soczewki progresywne – konstrukcja

Soczewki są skonstruowane w ten sposób, że mają dwa pola korekcyjne. Jednego z nich używamy do patrzenia w dal, a drugiego do patrzenia na bliskie odległości, czyli na przykład podczas czytania. Wielką ich zaletą jest to, że w przeciwieństwie do okularów do czytania, zakładamy je tylko raz na dzień i nie musimy się już martwić tym, żeby pamiętać gdzie je ostatnio położyliśmy. Zwiększa to zdecydowanie wygodę czytania i pracy.

Charakterystyka soczewek progresywnych

Dla osób, których praca wiąże się z czytaniem czy inną koniecznością widzenia zarówno na bliskie, jak i dalsze odległości soczewki progresywne są najlepszym rozwiązaniem. Są one też bardzo łatwo obecnie dostępne. Bardzo dobrej jakości soczewki Acuvue Bifocal wystarcza na dwa tygodnie i dzięki dobremu nawilżeniu dadzą duży komfort użytkowania. Równie dobre przy kłopotach z widzeniem z małych odległości są soczewki Air Optix Aqua Multifocal. Zanim zdecydujesz się na wybór soczewek porozmawiaj z lekarzem specjalistą. Pomoże ci on dobrać soczewki odpowiednie dla ciebie.