krótkowzroczność a prezbiopiaSoczewki progresywne służą do korekcji starczowzroczności oraz innych zaburzeń akomodacji. Można spotkać je w postaci okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych. Składają się z kilku obszarów o różnej zdolności skupiającej. Górna część przeznaczona jest do dali, a dolna do bliży. Każdy z tych obszarów stopniowo nakłada się na siebie uwzględniając naturalną rotację gałek ocznych. Soczewki progresywne to inaczej soczewki asferyczne, które wykorzystują widzenie symultaniczne. Mogą one korygować wady wzroku w zakresie od -8 dioptrii do +8 dioptrii i astygmatyzm.

Starczowzroczność zazwyczaj pojawia się u osób, które ukończyły 45 rok życia. Polega na utracie zdolności do ostrego widzenia z bliskiej odległości. Bardzo często mylona jest z nadwzrocznością. Stosowanie soczewek progresywnych jest w stanie zapobiec pogłębiającej się wadzie, gdyż dzięki progresywnemu dodatkowi mocy dostarczają ostry obraz także obszarów pośrednich.

Soczewki progresywnee to wynalazek, który z pewnością ułatwia każdemu życie. Umożliwiają bowiem prowadzenie aktywnego trybu życia oraz uprawianie sportu. Są nowoczesne, miękkie i bardzo cienkie, dzięki czemu prawie w ogóle nie czuć ich na oku. Popularność i zapotrzebowania na soczewki progresywne jest bardzo duża. Z pewnością zaletą tych soczewek jest ich estetyka. Największy udział w rynku soczewek progresywnych posiada firma Alcon, w tym Focus Dailies All Day Comfort Progressives. Przed zakupem soczewek progresywnych należy jednak wybrać się do okulisty w celu dobrania odpowiednich szkieł. Warto zauważyć, że jedna para okularów progresywnych kosztuje tyle samo, co dwie pary oddzielne do chodzenia i czytania.