zakładanie soczewekZakładanie soczewek może się wydawać nieco skomplikowane, jednak wcale nie jest aż tak trudne, na jakie wygląda. Ale zanim po raz pierwszy założymy na oczy szkła kontaktowe, musimy wybrać się do optyka w celu zbadania wzroku i doboru najlepszych dla nas soczewek.

Kiedy lekarz znajdzie najlepsze dla nas szkła, pokaże jak je prawidłowo zakładać. Początki bywają niestety trudne i pierwsze założenie soczewek może trwać dosyć długo. Dotknięcie gałki ocznej często wydaje się niemożliwe, jednak wbrew pozorom nie jest to wielki wyczyn. Po jakimś czasie przyzwyczaimy do tego nasze oczy i zakładanie oraz zdejmowanie szkieł okaże się dziecinnie proste, wręcz automatyczne.

Jeśli chcemy pójść do lekarza dobrze przygotowani i już wcześniej wiedzieć, co nas będzie czekać, możemy obejrzeć filmiki w internecie, z których dowiemy się, jak zakładać soczewki albo poczytać artykuły na ten temat. Chociaż może nam się wydawać, że nie damy rady tego zrobić, większość z nas bez problemu założy szkła kontaktowe. Wystarczy zastosować się do kilku zasad:

  • zanim zabierzemy się do zakładania soczewek, musimy umyć i wysuszyć ręce
  • lusterko oraz podkładka będą niezbędne, zwłaszcza gdy zaczynamy przygodę z soczewkami
  • dobrze jest rozpoczynać zakładanie zawsze od tej samej soczewki, aby ich nie pomylić
  • gdy soczewka znajduje się już na opuszku naszego palca, należy sprawdzić czy nie jest wywinięta na lewą stronę (brzegi powinny być równe, jednak jeśli soczewka przypomina kształtem miskę, należy ją odwrócić na drugą stronę)
  • przyjrzyjmy się uważnie, czy soczewka nie jest przypadkiem uszkodzona (jeśli tak, nie zakładajmy jej na oko, tylko otwórzmy drugie opakowanie)

Po takim przygotowaniu możemy się zabrać za zakładanie soczewki. Trzymając ją cały czas na opuszku palca wskazującego, palcami drugiej ręki odchylmy górną oraz dolną powiekę. Unosząc wzrok ku górze, przybliżmy do oka palec trzymający soczewkę, a następnie nałóżmy ją na gałkę oczną – tuż pod źrenicą albo lekko z boku. Popatrzmy po kolei w każdą stronę (górę, dół, prawo i lewo), aby soczewka ustawiła się idealnie na środku oka. Podobnie postępujemy z drugą soczewką i już możemy cieszyć się wspaniałym wzrokiem.