podrażnione oczy przyczynyBardzo istotne w użytkowaniu soczewek kontaktowych jest ich odpowiednie dopasowanie, pielęgnacja i stosowanie się do zaleceń producenta. Źle dobrane soczewki mogą być powodem różnego rodzaju niedogodności takich jak:

  • podrażnione oczy,
  • pieczenie,
  • swędzenie,
  • nadmierne łzawienie.

Wielkość i kształt oczu jest różna u każdego człowieka, dlatego tak ważne jest prawidłowe dopasowanie soczewek kontaktowych przez specjalistę. Należy pamiętać, że jeżeli podczas użytkowania soczewek wystąpi jakikolwiek dyskomfort (pogorszenie ostrości widzenia, zaczerwienienie oczu, wrażliwość na światło, ból oczu itp.) konieczne jest natychmiastowe ich zdjęcie. Następnie gdy dolegliwości miną, należy dokładnie sprawdzić czy soczewka nie jest uszkodzona lub zabrudzona. W pierwszym wypadku nie wolno jej ponownie zakładać na oko i najlepiej udać się na kontrolę do specjalisty. Jeżeli soczewka jest zabrudzona i nie ma widocznych uszkodzeń, należy ją dokładnie oczyścić, wypłukać i zdezynfekować w płynie pielęgnacyjnym, a następnie ponownie ją założyć. W przypadku gdy problem powraca konieczne jest niezwłoczne ściągnięcie soczewek i konsultacja ze specjalistą.
Aby zapobiec podrażnieniu oczu należy przestrzegać zaleceń producenta w noszeniu, czyszczeniu oraz wymianie soczewek kontaktowych.