soczewki okulary progresywnePrezbiopia, zwana także starczowzrocznością, to pogorszenie wzroku związane z wiekiem, występujące u osób powyżej 40 roku życia. Chociaż całkowite wyleczenie nie jest możliwe, to dzięki odpowiednim soczewkom progresywnym możemy poprawić komfort życia i zapobiec jeszcze większemu pogorszeniu wzroku. Podobnie jak w przypadku innych soczewek konieczna jest wizyta u okulisty i przeprowadzenie odpowiednich badań, między innymi sprawdzenie ostrości wzroku. Należy mieć świadomość tego, że badania ukierunkowane na wybór szkieł kontaktowych trwają dłużej niż zwykłe badanie okulistyczne.

Oko dominujące w doborze szkieł

W celu wybrania idealnych szkieł kontaktowych konieczne jest wykonanie badania refrakcji i określenie oka dominującego. Istnieje kilka możliwych sposobów przeprowadzenia tego badania, między innymi technika zamglenia. Wprawdzie dostępne są soczewki progresywne, w których nie ma podziału na oko dominujące i niedominujące, jednak zdaniem użytkowników większy komfort zapewniają soczewki, które uwzględniają ten podział.

Pomocny nie tylko okulista

Zalecana jest także konsultacja z technikiem optykiem. W niektórych zakładach optycznych w wyborze soczewek pomagają wyłącznie ekspedientki, dlatego należy wyszukać miejsce, w którym możliwe jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Podczas konsultacji należy poinformować optyka o swoim stylu życia. Wybierając soczewki powinniśmy uwzględnić między innymi warunki pracy, częstotliwość korzystania z komputera oraz czytania. Po uzyskaniu tych informacji optyk będzie w stanie wskazać soczewki dostosowane do naszego trybu życia.

Soczewki progresywne miękkie czy twarde?

Ważną rolę odgrywa także wybór między soczewkami miękkimi a twardymi. Każdy z tych rodzajów ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Oko szybciej przyzwyczaja się do miękkiej soczewki, dlatego na początku to właśnie one zapewniają większy komfort. Co więcej, miękka soczewka lepiej trzyma się oka, a więc zapewnia większy komfort podczas aktywności fizycznej. Charakteryzuje się dłuższym i szerszym obszarem pośrednim, zapewniając lepszą widoczność na odległości 18-30 cali. Z tego względu zaleca się je osobom powyżej 50 roku życia. Soczewki twarde są natomiast trwalsze od miękkich. Uznaje się je za lepsze dla tych, którym zależy na jaśniejszym i szerszym polu widzenia, a zatem dla osób od 40 do 48 roku życia.
Kolejnym krokiem powinno być przetestowanie wybranych soczewek kontaktowych. Należy mieć na uwadze fakt, że soczewka potrzebuje czasu na ustabilizowanie się, a oko musi się do niej przyzwyczaić. Proces ten trwa od kilku minut do kilku dni. Jeżeli jesteśmy zadowoleni z widzenia, to proces doboru soczewek można uznać za zakończony.